תוכן עניינים
מלאו את הטופס לקבלת הצעת מחיר משתלמת:
ממליצים עלינו...
חדש באתר

מלאו את הטופס לקבלת הצעת מחיר משתלמת:

תוכן עניינים

כיתוב על מצבה

השאלה מה כותבים על מצבה היא אחת הסוגיות הרגישות ביותר אחרי שאדם הולך לעולמו. מצד אחד, ישנו הרצון להנציח את אותו אדם באופן ההולם ביותר והמכבד ביותר, ומצד שני ישנן לא מעט התלבטויות ולפעמים גם חילוקי דעות בין בני משפחה שונים. בנוסף, חובה לקבל את ההחלטות תוך פרק זמן מוגבל כדי שאפשר יהיה להשלים את בניית המצבה ולהציב אותה על הקבר, אבל ישנו גם החשש מפני ניסוח לא מדויק מספיק או טקסט שלא באמת ישקף את האישיות של הנפטר – אבל יהווה חלק בלתי נפרד מההנצחה שלו למעשה לנצח.

מצבות גן עדן, שפועלת בתחום כבר יותר מ-20 שנים, מספקת ייעוץ גם לגבי כיתוב על מצבה, הן מבחינת התוכן וכמובן מבחינה טכנית, וזאת כחלק מהליווי הצמוד של המשפחה לאורך כל הדרך. השירות ניתן ברגישות מירבית, מתוך הבנה מלאה שמדובר בסיטואציה קשה ובתקופה מטלטלת באופן כללי.

השאירו פרטים לייעוץ מקצועי חינם והצעת מחיר:

כיתוב על מצבה לפי ההלכה

קבורה, במרבית המקרים, היא טקס דתי, ובהתאם כדאי לדעת מהם הכללים לגבי כיתוב על מצבה לפי ההלכה. יחד עם זאת, חשוב להדגיש שלא כל הכללים מחייבים את כל המשפחות. הדוגמה הטובה ביותר היא התאריכים: לפי היהדות, כיתוב על מצבות כולל אך ורק תאריכים עבריים, כלומר גם מועד הלידה וגם מועד הפטירה של האדם יצוינו על-פי לוח השנה העברי. הרב עובדיה יוסף ז"ל אף הוציא בזמנו פסק הלכה שאוסר בתכלית האיסור על ציון תאריכים לועזיים וקרא לפגוע במצבות שלא מצייתות לפסק זה. מצד שני, לפי נתוני חברה קדישא, 90% מהמצבות של הנפטרים החילונים כן כוללות תאריכים לפי לוח השנה הגרגוריאני, והחברה, שמבצעת בפועל את כל סידורי הקבורה, לא מונעת את האפשרות הזו ממי שרוצה לציין כך את תאריכי הלידה והמוות של האדם.

עוד המלצה של הדת היהודית שכדאי להיות מודעים אליה היא לא להפריז בשבחים. כיתובים על מצבות בהחלט יכולים לכלול פרגון, להבליט את הטוב שבאישיות הנפטר ולהכיר לו תודה – אבל רק כשמדובר על מילים שיוצאות מהלב ומבוססות על מציאות חייו של המנוח.

נוסח סטנדרטי של כיתוב על מצבות

כיתוב על מצבה לפי ההלכה, שהוא גם הפורמט הסטנדרטי והבסיסי של נוסח מצבה, כולל את צמד האותיות פ.נ. בחלק העליון (ראשי תיבות של הביטוי פה נקבר/ה), מתחת להן את שמו המלא של המנוח, את שמות הוריו (בתוספת הסימון ז"ל להורה שכבר אינו בין החיים במועד הקבורה), את תאריך לידתו ואת תאריך מותו (כאמור, לפי לוח השנה העברי, אם כי נהוג להוסיף גם תאריכים לועזיים), ובחלק התחתון את האותיות ת.נ.צ.ב.ה (ראשי תיבות של הביטוי תהא נשמתו צרורה בצרור החיים).

חשוב להדגיש שזהו פורמט מקובל, אך לא מחייב. כך למשל, במקום לכתוב פ"נ על מצבה, אפשר להשתמש בביטוי שלם, כגון "כאן קבור אבינו היקר". בכל מקרה, מומלץ להוסיף כיתוב אישי על מצבה, כך שהיא תשקף את מהות האדם שנפטר, את חייו ואת הרגשות והתחושות של יקיריו לאחר מותו – כך שהתשובה הטובה ביותר לשאלה מה כותבים על מצבות היא "כל דבר שאתם חושבים שתורם להנצחת זכרו של המת".

הקדשה על מצבה עם פסוקים מהתנ"ך

במקרים רבים התשובה לשאלה מה כותבים על מצבה כוללת גם פסוקים מהתנ"ך. דוגמאות מקובלות:

  • לכל זמן ועת לכל חפץ תחת השמיים
  • מים רבים לא יכבו את האהבה ונהרות לא ישטפוה
  • ומצא חן ושכל טוב בעיני אלהים ואדם
  • יקרה היא מפנינים וכל חפציך לא ישוו בה
  • והיה כעץ שתול על פלגי מים
  • וזכרם לא יסוף מזרעם
  • רבות בנות עשו חיל ואת עלית על כלנה

חשוב להדגיש כי נהוג להבחין בין כיתוב על מצבות גברים ומצבות נשים – אם הפסוק נכתב במקור על גבר בדרך כלל לא ישתמשו בו לצורך כיתוב על מצבות נשים, ולהפך.

דוגמאות לנוסח כיתוב על מצבות:

השאירו פרטים לייעוץ מקצועי חינם והצעת מחיר:

דוגמאות לכיתוב על מצבה מתוך שירים

כשמתלבטים לגבי טקסט על מצבות כיתוב מתאים יכול להגיע גם משירים ואפילו מסיפורים. באופן טבעי, יש אינספור יצירות שאפשר למצוא בהן ציטוטים לרשום על מצבה. כך לדוגמה, מתוך השיר "רקמה אנושית חיה" ששרה חווה אלברשטיין ניתן לקחת את המילים היפות שכתב מוטי המר: "כי כולנו, כן כולנו / כולנו רקמה אנושית אחת חיה / ואם אחד מאיתנו / הולך מעמנו / משהו מת בנו – ומשהו, נשאר איתו".

באופן כללי, כשבוחרים באופציה של ציטוט משיר על מצבה, כדאי שזה יהיה שיר שהמנוח או המנוחה אהבו והתחברו אליו מאוד.

כיתוב למצבה לפי הקרבה המשפחתית

דרך נוספת לתכנן כיתוב על מצבה היא להתייחס לקרבה המשפחתית. כך לדוגמה, כיתוב על מצבה לאמא יכול לכלול שבחים להענקה האינסופית שלה לילדיה ולערכים שהנחילה לדורות הבאים. באופן דומה, כיתוב על מצבה לאבא מציין במקרים רבים את היותו סלע של יציבות עבור המשפחה, ואת המסירות שלו למענה.

בכל מקרה כשמחפשים תשובות לשאלה מה כותבים על מצבה דוגמאות רבות יכולות לספק כיוון – אבל בסופו של דבר כדאי ליצור הקדשה על מצבה להורה, אח, אחות, סבא, סבתא וילדים מתוך ההיכרות איתם ולאו דווקא על סמך ציטוטים מקובלים.

כיתוב מקורי על מצבה

באופן כללי, נוסח על מצבה חייב להתאים לאישיות הייחודית של הנפטר, ולכן תמיד כדאי להעדיף כיתוב מקורי על מצבה מאשר כיתוב סטנדרטי ויבש, לפחות לעניות דעתנו.

חשוב להדגיש שלא קל ליצור טקסט שבאמת משקף את מי שהיה האדם, דווקא בגלל שמרבים לחשוב עליו לאחר שמת. בנוסף, הרגשות עזים ולפעמים גם מטלטלים, וגם עובדה זו מקשה על זיקוק המילים הנכונות ביותר. במידת הצורך, אפשר להיעזר בחברים קרובים או במעגלים נוספים של המשפחה – ובעיקר לא לחשוש ממקוריות. כך למשל במקרים של בני אדם שתמיד נהגו להפיץ סביבם שמחה וצחוק, אפשר אפילו להוסיף כיתוב מצחיק על מצבות.

גם משפטי פרידה על מצבה לא חייבים להיות סטנדרטיים, כמו למשל "מתגעגעים וכואבים", אלא בעיקר לבטא את התחושות הספציפיות שלכם.

האם אפשר להוסיף תמונה לצד הטקסט?

כן.

כשמתכננים מצבה לקבר, השיקול המרכזי והעיקרי הוא הדרך הטובה ביותר מבחינת המשפחה ליצור את ההנצחה הראויה לנפטר, ואם היא מאמינה שתמונה תורמת לכך – בהחלט ניתן להדפיס על לוח האבן צילום של האדם. יחד עם זאת חשוב לציין כי ההלכה אוסרת על הופעת תמונות על מצבות וכי במרבית הקברים אכן אין תמונה (לעומת זאת, מצבות לכלבים ולבעלי חיים אחרים כן כוללות תמונות במקרים רבים מאוד).

למגוון דוגמאות של מצבות שבנינו >>

מה כותבים על מצבה של חייל?

נוסח כיתוב על מצבות בבתי הקברות הצבאיים חייב לעמוד בכללים של משרד הביטחון. ניתן להוסיף כיתוב אישי על מצבה של חייל, אבל רק בתנאי שכל בני המשפחה מהמעגל הראשון חותמים על הסכמתם ובכל מקרה הטקסט מוגבל ל-2 שורות ול-48 תווים. כדאי לדעת כי המשפחה רשאית לתבוע קבורה בבית עלמין אזרחי, שבו אין מגבלות לגבי כיתוב על מצבה, וכי משרד הביטחון משתתף במימון (עד לסכום של כ-4,500 ש"ח).

איך לבחור את סוג האותיות לכיתוב על המצבה?

אחרי שמחליטים מה רושמים על מצבה, וכאמור מדובר על התלבטות לא פשוטה וכזו שכרוכים בה רגשות רבים, נדרשת החלטה נוספת – לגבי סוג האותיות. ישנן מספר אפשרויות: חריטה בתוך האבן, אותיות שמתבלטות החוצה ממנה, אותיות נגטיב ועוד. חשוב ליצור הרמוניה מדויקת בין אופי הטקסט לבין סוג האבן וסוג האותיות, וכך להגיע להנצחה הולמת ומכבדת.

הניסיון הרב של מצבות גן עדן בתחום, אותו צברנו במשך למעלה מ-20 שנה, מאפשר לנו לייעץ לכם גם לגבי מה לכתוב על מצבה וגם לגבי סוג האותיות, וכמובן לייצר את הכיתוב באופן המקצועי ביותר שיש.

בקישורים הבאים תוכלו לראות דוגמאות ספציפיות יותר לכיתובים על מצבות:

Call Now Button דילוג לתוכן